Darmowa dostawa na terenie Polski od 250 zł oraz darmowe zwroty

Ola Kocher

Ola Kocher

Członkini Hemp Juice od początku istnienia firmy. Opracowuje badania i wyszukuje najciekawsze treści dotyczące CBD, żeby móc dzielić się nimi z resztą świata. W Hemp Juice odpowiada też za media społecznościowe i stara się odpowiadać na wszystkie nurtujące pytania :)

Konopie jakich nie znamy. O roślinach, z których produkujemy nasze olejki CBD.

Konopie siewne (Cannabis Sativa L.) to rośliny, które podgrzewają temperaturę niejednej rozmowy. Dla wielu, produkty pochodzące z tej rośliny to dalej temat tabu, dla innych coś, co na porządku dziennym przeszło do ich zdrowej rutyny. Jedno jest pewne – konopi siewnych nie myl z konopiami indyjskimi popularnie nazywanymi marihuaną 🙂 Choć to rośliny tego samego gatunku, mają one jednak zupełnie różne zastosowanie i przeznaczenie. O ich podobieństwach i różnicach możesz przeczytać w naszym innym artykule – Czy konopie siewne i marihuana to to samo? Czym się różnią? Poniżej znajdziesz za to dawkę najciekawszych informacji o roślinie, z której produkujemy nasze olejki CBD. O roślinie na tyle interesującej, że historia jej uprawy i zastosowania sięga aż starożytności [1].

fot. Paula Patocka

O konopiach siewnych słów kilka

Konopie siewne (inaczej włókniste) to rośliny pochodzące z Azji Środkowej, obecnie uprawiane rolniczo (przemysłowo), na terenie całego świata, w tym Polski. Polskie prawo dopuszcza uprawę i przetwórstwo konopi zawierających mniej niż 0,2% THC, co sprawa, że konopie siewne są w pełni legalną rośliną. Ściśle reguluje to Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Zezwala się w niej na uprawianie konopi wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa [2]. I w tym miejscu wątpliwości wszystkich konopnych sceptyków dotyczące legalności mogą zostać rozwiane.

Konopie siewne to rośliny jednoroczne, bardzo odporne na warunki klimatyczne i glebowe. Charakteryzują się krótkim okresem wegetacyjnym i bardzo szybkim wzrostem. Ich uprawa składa się więc z kilku ważnych etapów. Jeszcze niedawno informowaliśmy na naszym Instagramie, że są właśnie w trakcie zawiązywania kwiatostanów, z których notabene produkowane są później olejki CBD. Teraz natomiast trwa czas ich zbiorów. Jest to o tyle istotna kwestia, że moment ich zbierania trwa bardzo krótko, bo kilkanaście dni. Po zbiorach poddawane są szeregom procesów, które w naszym przypadku finalnie skutkują złocistym i pełnym prozdrowotnych właściwości olejkiem CBD 🙂

fot. Paula Patocka

1000 i jedno zastosowanie

Od lat konopie włókniste oraz ich wpływ na środowisko i ludzki organizm są tematem prac wielu badaczy z całego świata. Już w starożytności stosowane były w wielu dziedzinach życia. Jako skarbnica fitokannabinoidów, terpenów, flawonoidów, a także błonnika, aminokwasów, kwasów tłuszczowych i witamin stanowią doskonałe źródło właściwości odżywczych i leczniczych. Dodatkowo te niepozorne roślinki są bogatym źródłem włókien celulozowych i drzewnych, a także stosuje się je w przemyśle włókienniczym. Uwaga, teraz perełka – konopie siewne stosuje się także do produkcji biotworzyw i materiałów podobnych do betonu! [3] Gdybyśmy mieli wymienić wszystkie możliwości zastosowania konopi to pewnie nie starczyłoby nam strony… Jednak do najważniejszych, poza wyżej wymienionymi należą też: produkcja żywności (oleje, nasiona, herbaty, mąka, piwo), farmacja, weterynaria, medycyna czy przemysł przetwórczy [4].

Konopie dla klimatu

Nie darowalibyśmy sobie, gdybyśmy nie wspomnieli o konopiach w kontekście ekologicznym, który jest dla nas niezwykle istotny. A można tu znaleźć parę szalenie ciekawych faktów. Pierwsza rzecz wygląda tak: większość finalnych produktów konopnych ma ujemny bilans węglowy. Oznacza to, że uprawa konopi pochłania więcej CO2 z atmosfery niż późniejsza z niej produkcja. Konopie siewne to także świetna alternatywa dla drzew w kontekście produkcji papieru. W konopiach znajduje się więcej celulozy niż w drewnie, a włókna konopne są bardzo długie, dzięki czemu wytwarzany z nich papier może być trwalszy i poddawany recyklingowi więcej razy. Niekwestionowaną przewagą tych roślinek nad drzewami hodowanymi pod ścinkę na papier jest to, że konopie siewne są rośliną jednoroczną, a z jednego akra pola jesteśmy wyprodukować papieru tyle co z czterech akr drzew. Te niezwykłe roślinki mogą stać się też kompozytem konopnym, który staje się coraz częściej ekologiczną alternatywą dla wszechobecnego plastiku. Last but not least: Konopie są członkiem elitarnej grupy roślin, które mogą w sposób naturalny filtrować z gleby toksyczne zanieczyszczenia, w tym jedne z najgorszych na świecie, pochodzące z materiałów radioaktywnych. Jest to proces odzyskiwania gleby znany jako fitorekultywacja. Dlatego bardzo ważne w uprawie jest sprawdzenie miejsca i gleby, na której planujemy uprawiać konopie.

fot. Paula Patocka

Zakoleguj się z konopiami, wyjdzie Ci na zdrowie!

Konopie to roślina, która zyskiwała popularność od zarania dziejów, negatywnie spenalizowana została dopiero w XX wieku. Czas, by powróciła na piedestał 🙂 Jeżeli po tym artykule jesteś już pod wrażeniem pożyteczności konopi włóknistych dla człowieka, klimatu i przemysłu czas, aby stały się Twoim codziennym kompanem w postaci olejków CBD. W naszym sklepiku na pewno znajdziesz coś dla siebie! Jesteśmy przekonani, że wyjdzie Ci to na zdrowie.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7400098/
[2] http://www.czytelniamedyczna.pl/5989,konopie-siewne-cannabis-sativa-l-wartosciowa-roslina-uzytkowa-i-lecznicza.html
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740396/
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7399642/

Używamy cookies w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia; szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.